WWDC 2014: Nowości w dostępności iOS 8

WWDC14 Accessibility iOS8 Logo

Na zakończonej właśnie konferencji dla developerów WWDC 2014 Apple zaprezentowało m.in. nową odsłonę mobilnego systemu operacyjnego iOS 8. Zarówno podczas poniedziałkowego otwierającego całe wydarzenie tzw. Keynote, jak i odbywających się w kolejnych dniach warsztatów nie zabrakło nowości związanych z dostępnością. Poniżej prezentuję te, które udało mi się podpatrzyć.

Siri nareszcie po polsku?

W trakcie Keynote została podana informacja że w iOS 8 funkcja inteligentnego asystenta Siri będzie już dostępna w 22 nowych językach. Niestety nie był wymieniony żaden z nich. Prezentując nowe funkcje Siri, powiedziano również, że są to tzw. języki dyktowania (ang. dictation languages) co dodaje tej informacji pewnej niejednoznaczności. Czy Siri będzie po polsku, czy będzie to jedynie możliwość dyktowania przy wprowadzaniu tekstu? Z sygnałów płynących od polskich developerów, którzy zainstalowali już najnowszą betę iOS 8 wynika że owo dyktowanie po polsku jest dostępne, a co do Siri w naszym ojczystym języku krążą jeszcze niepotwierdzone plotki. Wyjaśni się to zapewne w najbliższym czasie,  choć pewność będziemy mieli dopiero jesienią, gdy światło dzienne ujrzy finalna wersja mobilnego systemu. Oczywiście życzyłbym sobie aby na swoje 3-cie urodziny Siri wreszcie przemówiła po polsku.

Instalowanie zewnętrznych klawiatur ekranowych

Na sesji otwierającej zaprezentowano również możliwość instalowania klawiatur innych niż systemowa. Może się to okazać przydatne dla osób słabowidzących – np. bardziej kontrastowe i czytelne klawiatury, i niewidomych – np. klawiatury z nowymi sposobami wprowadzania tekstu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że twórcy stworzonej z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku klawiatury Fleksy już rozpoczęli testy jej zastosowania. Ponadto jedną z dostępnych klawiatur ekranowych ma być 6-punktowa dotykowa klawiatura brajlowska.

 Nowy (stary) głos

Podczas sesji poświęconych dostępności w iOS poinformowano, że w 8 odsłonie systemu pojawi się znany i ceniony przez niewidomych użytkowników komputerów Mac z OS X (jeszcze od wersji 10.5 Leopard) amerykański angielski głos Alex. Znajdzie on zastosowanie we wszystkich funkcjach związanych z mową. O ile jest to póki co jeden nowy (stary) głos, o tyle Apple pokazało, że nie tylko synteza mowy od Nuance (Loquendo) będzie stosowana jako wbudowana w system iOS.

„Przeczytaj ekran”

W nowym systemie Apple wprowadza nową funkcję „Przeczytaj ekran” (ang. Speak Screen). Jest ona niezależna od czytnika ekranu VoiceOver przeznaczonego przede wszystkim dla osób niewidomych. Będzie aktywowana specjalnym gestem lub poprzez polecenie wydawane Siri, i w zamierzeniu ma ułatwić odczyt treści na ekranie (np. książki elektronicznej w iBooks) osobom mającym problem z samodzielnym przeczytaniem tekstu. Dodatkowo funkcja ta będzie posiadała menu  sterujące odczytem – podobne do kontrolek odtwarzacza (rozpocznij/zatrzymaj czytanie, przewiń w przód/w tył, oraz regulacja prędkości odczytu).

Nowy „okienkowy” tryb Zoom

Apple postanowiło tym razem dokonać pewnych zmian w funkcji powiększenia Zoom ułatwiającej korzystanie z urządzeń mobilnych osobom słabowidzącym. Nie była ona aktualizowana od czasu gdy została w prowadzona w 2009 roku. Do korzystania z powiększenia wymagane było dotychczas użycie trzech palców i zaangażowanie obu rąk (druga trzymała telefon). W iOS 8 Zoom będzie mógł przyjąć formę „okienka” lupy powiększającej. Jej pozycję na ekranie będzie można zmieniać jednym palcem (np kciukiem) trzymając iPhone’a w jednej (tej samej) ręce. Dotknięcie ramki lupy spowoduje uaktywnienie opcji zmiany wielkości powiększanego obszaru. Natomiast dotknięcie w specjalne strzałki na górze i dole ramki wywoła menu zmiany trybu oraz regulacji powiększenia. Ponadto znacznie wygodniejsze będzie wpisywanie tekstu na powiększonym ekranie. W trybie „okienka” powiększane będzie jedynie pole edycyjne, klawiatura pozostanie niepowiększona, a zoom będzie podążał za kursorem wprowadzania tekstu.

Skala szarości

Taka właśnie pozycja (ang. Greyscale) widnieje w menu ustawień dostępności w iOS 8. Nie zaprezentowano jej jednak w działaniu. Można się jedynie domyślać, że jej włączenie spowoduje przełączenie wyświetlanego na ekranie obrazu z kolorowego w „czarno-biały” (w skali szarości).

Korzystanie z funkcji dostępnościowych przez aplikacje zewnętrzne

Większa czcionka, pogrubiony tekst, zwiększony kontrast, wyłączona przezroczystość, obniżony punkt bieli to funkcje dostępności wprowadzone w iOS 7, z których mogły korzystać aplikacje systemowe oraz te przygotowane przez Apple. W iOS 8 to się zmieni ,ponieważ z funkcji tych będą mogły korzystać aplikacje zewnętrzne o ile tylko zdecydują się na to ich twórcy (developerzy) – do czego już teraz gorąco zachęcam!

Limity czasowe w dostępie nadzorowanym

Dostęp nadzorowany to funkcja dostępności obecna w iOS już od kilku wersji. Dzięki niej można umożliwić uruchomienie na urządzeniu tylko jednej aplikacji, ograniczyć dostęp do niektórych jej funkcjonalności i zablokować przejście do innych aplikacji. Jest to przydatne w przypadku dzieci lub osób dotkniętych np. autyzmem. W iOS 8 pojawiła się nowa opcja – limity czasowe. Pozwala ona określić czas przez jaki użytkownik korzysta z danej aplikacji. Gdy czas będzie zbliżał się do końca, zostanie wyświetlone odpowiednie ostrzeżenie, a gdy czas ten upłynie urządzenie zostanie zablokowane. Z opcji tej ucieszą się z pewnością rodzice dzieci, które często trudno jest oderwać od wciągającej gry.

Na koniec warto zaznaczyć, że wspomniane powyżej nowości to tylko te, które udało mi się podpatrzyć podczas śledzenia WWDC 2014. Część z nich do czasu opublikowania ostatecznej wersji iOS 8 może jeszcze ulec zmianie. A co wy sądzicie o tych nowościach? Napiszcie w komentarzach.

Aktualizacja

Po zakończeniu konferencji WWDC 2014 cały czas pojawiają się nowe informacje – również związane z nowościami w dostępności iOS 8. Dlatego kolejne aktualizacje tego wpisu będę umieszczał poniżej.

Dostępność multimediów – Audiodeskrypcja

W opcjach dostępności widnieje nowa sekcja – Media. Zgrupowano w niej dotychczasowe opcje napisów (ang. Subtitles and Captioning) oraz nową pozycję dotyczącą ustawień audiodeskrypcji (ang. Video Descriptions).

Jedno przemyślenie nt. „WWDC 2014: Nowości w dostępności iOS 8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *