Soczi 2014: Dostępne Igrzyska na iUrządzeniach

Trwają XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Soczi 2014. Jako zapalony fan sportów a w szczególności olimpiad postanowiłem rozejrzeć się za mobilnymi aplikacjami dla systemu iOS, za pomocą których mógłbym śledzić zmagania sportowców. I co ważne w dostępny sposób. Oto co znalazłem i czego używam.

TVP Stream

Narciarz podczas konkurencji zjazdu w Soczi - transmisja na iPadzie

Specjalnie na Igrzyska w Soczi Telewizja Polska zaktualizowała swoją aplikację TVP Stream. W nowej wersji dotychczasowe możliwości (transmisję 16 kanałów telewizji regionalnych) rozszerzono o specjalny przycisk TVP Sport, który umożliwia nam oglądanie relacji na żywo ze wszystkich aktualnie odbywających się konkurencji olimpijskich. Ponadto poprawiła się też dostępność aplikacji, a w szczególności „klikalność” przycisków, czyli możliwość wskazania ich za pomocą kursora VoiceOver.

Co prawda nie jest idealnie, bo przykładowo ów przycisk TVP Sport odczytywany jest przez VO jako: „sport logo gray”. Należy go zatem samodzielnie zaetykietować (gest podwójnego stuknięcia z przytrzymaniem dwoma palcami). Podobnie z przyciskiem przejścia do sekcji z transmisjami na żywo, odczytywanym przez VO jako: „ico streeam”. Najważniejsze jest jednak to, że niewidomy lub słabowidzący kibic jest w stanie samodzielnie uruchomić interesującą go transmisję. Należy też wspomnieć, że przed rozpoczęciem odtwarzania właściwej relacji na żywo w większości przypadków zostaniemy „poczęstowani” kilkudziesięciosekundowym pasmem reklamowym.

Pobierz TVP Stream z App Store

Sochi 2014 Results

Sochi 2014 Results na iPadzie

Jest to oficjalna aplikacja XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Za jej pomocą możemy śledzić wyniki osiągane przez sportowców. Ich przeglądanie zostało podzielone wg poszczególnych dni olimpiady, a następnie wg odbywających się o określonej godzinie konkurencji. Ponadto dzięki aplikacji dowiemy się m.in. jak kształtuje się aktualna klasyfikacja medalowa, poznamy sylwetki uczestników oraz jakie jeszcze wydarzenia czekają nas w nadchodzących dniach.

Współpraca z VoiceOver nie jest najgorsza. Jest trochę niepoprawnie opisanych przycisków, niektóre dane przedstawiane są w sporych rozmiarów tabelach do czego powinniśmy się przyzwyczaić. Jednak zasadniczo dostępność oficjalnej aplikacji tegorocznych Igrzysk Olimpijskich jest moim zdaniem akceptowalna.

Pobierz Sochi 2014 Results z App Store

A wy jakich aplikacji używacie do śledzenia Zimowej Olimpiady? Napiszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *