„Ukryta” instrukcja obsługi iPhone’a oraz iPada dla użytkowników VoiceOver

Czasami zachodzi potrzeba zajrzenia do instrukcji obsługi. Każdy iPhone oraz iPad posiada wbudowany dostęp do najnowszej wersji podręcznika użytkownika. Aby z niego skorzystać wystarczy:

 1. Otworzyć przeglądarkę Safari
 2. Stuknąć w przycisk „Zakładki” (u dołu ekranu)
 3. Wybrać pozycję „Podręcznik użytkownika iPhone’a / iPada” (domyślnie znajdującą się na końcu listy zakładek)

Nasze iUrządzenie przechodzi wówczas na specjalnie przygotowaną stronę internetową z aktualną instrukcją obsługi. Wyglądem i sposobem nawigacji przypomina ona ekran Ustawienia.

Jeśli korzystamy z VoiceOver (VO), pierwszą pozycją na tej stronie będzie pewien (normalnie nie widoczny) element. Po jego dotknięciu nasz jabłkowy telefon lub tablet powie: „Użytkownicy VoiceOver kliknijcie tutaj dwukrotnie”. Jest to „ukryty” link do instrukcji obsługi specjalnie przygotowanej dla użytkowników VO.

2 ekrany iPhone'a: Ukryty link do instrukcji obsługi dla użytkowników VO; instrukcja obsługi dla użytkowników VO

Została ona udostępniona w postaci „czystego”, pozbawionego formatowania (brak stylów) dokumentu HTML wyświetlanego czarną czcionką na białym tle. Posiada on jedynie strukturę dokumentu – nagłówki, paragrafy, listy, linki do rozdziałów itp. Aby z dowolnej podstrony (rozdziału) powrócić do spisu treści podręcznika należy posługiwać się przyciskiem „wróć” u dołu ekranu przeglądarki. Ponadto tekst w tej wersji można łatwo powiększać i pomniejszać za pomocą gestu rozszerzania dwóch palców i „szczypania”.

Dodam jeszcze, że do korzystania z obu wersji instrukcji obsługi wymagane jest aktywne połączenie internetowe (Wi-Fi lub komórkowe).

A czy Wam udało się odkryć tą wersję podręcznika użytkownika? Napiszcie w komentarzach.

4 przemyślenia nt. „„Ukryta” instrukcja obsługi iPhone’a oraz iPada dla użytkowników VoiceOver

 1. Instrukcja jest bardzo przejrzysta, miałem mały problem z wybieraniem głosowym .
  Używałem Siri, chcąc zobaczyć jak to cudo działa, następnie wyłączyłem i chciałem wybierać głosowo numer, a tu mam komunikaty po angielsku.
  Otworzyłem instrukcje, odnalazłem interesujące mnie zagadnienie i rozwiązałem problem.
  Cały czas jestem pod wielkim wrażeniem rozwiązań zastosowanych w Iphone, Na początku obawiałem się czy dam sobie radę, teraz nie zamieniłbym tego cacka, w planach mam MacBooka, mam nadzieje, że Mikołaj pomoże dokonać mi właściwego wyboru. Smile.
  Pozdrawiam

 2. Na moim iphonie 4.S ta zakładka jest nie widoczna. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, bo jeżeli utworze w edycji nowy folder, a potem go skasuje, to zakładka instrukcji się pokazuje.

  Pozdrawiam. Jerzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *