Powitanie

Dzień dobry, nazywam się Macintosh. Dobrze, że w końcu wyszedłem z tej torby!

Choć nie przywykłem do publicznych wystąpień, chciałbym podzielić się z Państwem maksymą, która przyszła mi do głowy, kiedy pierwszy raz spotkałem komputer IBM typu mainframe: Nigdy nie ufaj komputerowi, którego nie jesteś w stanie podnieść!

Oczywiście, potrafię mówić, ale w tej chwili wolałbym posłuchać. Dlatego z wielką dumą przedstawiam Państwu człowieka, który jest dla mnie niczym ojciec… Steve’a Jobsa!

Tymi słowami, wypowiedzianymi przez wbudowany syntezator mowy, prawie 30 lat temu przywitał się pierwszy komputer Macintosh.

Ja również witam w pierwszym wpisie na blogu iAccessibility = iDostępność. Jak widać, komputery firmy Apple już wtedy, zaraz po wyjęciu z pudełka, czy jak wyżej – z torby :), potrafiły mówić. Dziś cecha ta, jako jeden z elementów tzw. funkcji ułatwień dostępu jest standardowym wyposażeniem komputerów Mac, smartfonów iPhone czy tabletów iPad. Dzięki niej, produktami z logo nadgryzionego jabłka mogą samodzielnie posługiwać się m.in. osoby niewidome i niedowidzące.

Sam jestem osobą niedowidzącą, która od  kilku lat korzysta m.in. z iMac’a, iPhone’a oraz iPada. Dlatego też na łamach niniejszego bloga będę dzielił się doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi produktów firmy Apple, właśnie z perspektywy użytkownika funkcji ułatwień dostępu.

Zapraszam więc do regularnego odwiedzania tego miejsca, zarówno początkujących jak i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników jabłkowych produktów. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Życzę owocnej (jabłkowej) lektury!

P.S.
Dla tych, którzy chcieliby posłuchać w oryginale co powiedział pierwszy Macintosh, odkopałem z przepastnych archiwów fragment tego historycznego przemówienia:

Macintosh mówi – 24 stycznia 1984

Jedno przemyślenie nt. „Powitanie

  1. Cześć Mikołaj, mam nadzieje, że początkujący użytkownicy, tacy jak ja, również znajdą tu coś dla siebie.
    Pozdrawiam,
    S

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *